NAGRODY

W kategorii prac indywidualnych 

Dwie równorzędne nagrody I

           Jakub Gabryś, uczeń prof. Macieja Skoczylasa z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu za pracę pt.: Losy repatriantów ze wschodu na Ziemiach Odzyskanych, na przykładzie Teodora Aleksandra Kołcana.

    Mateusz Woźniak, uczeń prof. Aleksandry Marczak z Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim za pracę pt.: „To ten chciał Polski”. Franciszek Pepliński – kaszubski Drzymała.

Trzy równorzędne nagrody II

       Ewa Kowal, uczennica prof. Haliny Gajdy z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Opolu za pracę pt.: Pamięć rodzinna o dawniejszych czasach.  Stanisław i Danuta.

      Karolina Mainka, uczennica prof. Macieja Skoczylasa z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu za pracę pt.: Pamięć rodzinna o PRL.

        Dominika Zawacka, uczennica prof. Ilony Herzberg z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kazimierza Jagiellończyka w Łasinie za pracę p.: Listy do Klary. Wydarzenia wojenne oczami Kazimiery Żurawskiej z domu Bzdawka.

Cztery równorzędne nagrody III

            Agnieszka Drygiel, uczennica prof. Anny Kozioł z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Łukowie za pracę pt.: Moja rodzina i „Solidarność”.

     Anna Kulikowska, uczennica prof. Macieja Skoczylasa z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu za pracę pt.: Pamięć zawieszona pomiędzy dwoma światami.

      Katarzyna Sowa, uczennica prof. Macieja Skoczylasa z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Nr 3 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Opolu za pracę pt.: Polska Rzeczpospolita Ludowa jako awans społeczny.

 Ariel Wiśniewski, uczeń prof. Anny Rudzkiej z Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie za pracę pt.: Pamięć o II wojnie światowej i jej konsekwencjach, przechowywana w mojej rodzinie.W kategorii prac zbiorowych
                                                              
Jedna nagroda III

    Anna Bodura i Kinga Kutek, uczennice prof. Marii Marszalskiej z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Tarnowie za pracę pt.:Pamięć o II wojnie światowej i jej konsekwencjach, przechowywana w mojej rodzinie.


Autorami 181 praczakwalifikowanych do ostatniego etapu jest 197 autorów; wszyscy oni otrzymają certyfikaty uczestnictwa w konkursie.


Nauczyciele

Opiekę na uczestnikami konkursu sprawowało 48 nauczycieli. Ich zaangażowanie przy wykonywaniu prac jest na ogół mądre, tj. umiarkowane, nie tłumi inwencji uczniów, polega raczej na ukierunkowaniu realizacji. Z satysfakcją odnotowujemy grupę nauczycieli, którzy już od paru lat zachęcają uczniów do uczestnictwa w konkursie „Historia i Życie”. Jury nagrodziło tych, którzy sprawowali opiekę nad kilkoma pracami (przynajmniej dwiema) i odnieśli sukces wraz ze swoimi uczniami. Wybrano pięciu nauczycieli, którzy otrzymują nagrody pieniężne i dyplomy.

Halina Gajda z Opola,

Aleksandra Marczak ze Starogardu Gdańskiego,

Marta Marszalska z Tarnowa,

Anna Rudzka z Lipna,

Maciej Skoczylas z Opola.